پیگیری مشکلات قراردادی اعضای سندیکا از مجرای برق حرارتی

اولین جلسه مشترک نمایندگان سندیکای صنعت برق ایران و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی ذیل کارگروه تعدیل این شرکت، چهاردهم دی ماه در دفتر مدیرعامل این شرکت برگزار شد.

به گزارش برق نیوز، در این جلسه پیام باقری و مهدی مسائلی رئیس و نایب رئیس هیات مدیره سندیکا، علی تبیانیان دبیر کمیته‌های تخصصی سندیکا حضور داشتند.

در این جلسه نمایندگان سندیکا تاکید کردند که هدف از ارتباط گیری سندیکا و شرکت برق حرارتی رسیدگی به مشکلات اعضای این تشکل با شرکت‎های مدیریت تولید برق و نیروگاه‎هاست تا با بررسی آن‌ها بتوان گره‎ای از کارشان گشود. شرکت‎های عضو سندیکا به طور مستقیم فعالیتی در تولید انرژی ندارند، اما در حوزه قرارداد‌های خرید، پیمانکاری و خدمات فنی و مهندسی با نیروگاه‎ها در ارتباط هستند لذا تقویت ارتباط بین سندیکا و شرکت برق حرارتی می‎تواند راهگشای مشکلات اعضا باشد.

در ادامه جلسه برخی از مشکلات قراردادی و بیمه‎ای شرکت‎های عضو مطرح و مقرر شد این مسائل با دعوت از نمایندگان سندیکا در کارگروه‎های شرکت برق حرارتی بررسی شود. همچنین مقرر شد شرکت برق حرارتی در هنگام برگزاری مناقصات، در حوزه ساخت داخل از شرکت‌های عضو سندیکا استعلام کند و در صورتی که این شرکت‌ها تجهیزات و خدمات مورد نیاز را دارا بودند، از ظرفیت آن‌ها استفاده شود.

در بخش بعدی جلسه تاکید شد که سندیکای صنعت برق ایران برای پیگیری مشکلات شرکت‎های عضو خود مکاتبات مختلفی با برق حرارتی خواهد داشت لذا انتظار می‎رود برای رفع این مشکلات و تنظیم جلسه برای بررسی آنها، مکاتبات سندیکا پاسخ داده شود. سندیکا پیشتر درخصوص مشکلات شرکت پویش گستر صنعت در ارتباط با تعدیل ناشی از افزایش نرخ ارز انجام، مکاتباتی با این برق حرارتی داشته است که در این جلسه این موضوع بررسی و دستورات لازم به شرکت تولید نیروی برق هرمزگان ابلاغ شد.

در ادامه عنوان شد که سندیکای صنعت برق در حوزه اقتصاد برق مطالعات و پژوهش‌های جامعی داشته که توسط کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی و مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر و مورد استفاده قرار گرفته است لذا با توجه به در دستور کار قرار گرفتن قانون برنامه هفتم توسعه و قانون بودجه سال ۱۴۰۱، منویات مشترک بخش خصوصی و دولتی در حوزه برق حرارتی می‌تواند زمینه‌ساز همکاری‌های مشترک بین سندیکا و شرکت برق حرارتی باشد.

در ادامه تاکید شد که توسعه کسب و کار اعضای سندیکا با استفاده از ظرفیت‌های قانونی جهت بهینه‎سازی و توسعه سرمایه‎‎گذاری، از محل تهاتر با حواله نفتی مورد علاقه سندیکا است و سندیکا جهت تعریف پروژه‌های جدید نیروگاهی از طریق مذکور اعلام آمادگی می‌کند.

در بخش بعدی تصریح شد برخی از شرکت‌های زیر مجموعه سندیکا که در حوزه تولید، پیمانکاری، مشاوره و بازرگانی فعالیت می‌کنند، با شرکت‌های زیرمجموعه برق حرارتی طرف قرارداد هستند لذا سندیکا تقاضا دارد با ایجاد یک بستر مشترک، موانع و مشکلات قراردادی، مالی و … مورد طرح توسط بخش خصوصی یا کارفرمای دولتی حل و فصل شود و از درخواست‌های منطقی مطرح شده به صورت دوجانبه حمایت شود. با توجه به وجود بستر‌های ارتباطی سندیکا با شرکت توانیر، انتظار است چنین ارتباطاتی در حوزه شرکت برق حرارتی نیز بوجود آید.

در این جلسه نمایندگان شرکت برق حرارتی اظهار کردند که شرکت مادرتخصصی برق حرارتی به صورت مستقیم با بخش خصوصی طرف قرارداد نیست، اما شرکت‌های زیرمجموعه با اعضای سندیکا دارای قرارداد هستند. در ماه‌های اخیر اقداماتی در حوزه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه نیروگاهی با استفاده از ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید و بحث سوخت صرفه‎جویی شده انجام شده است. اگر سندیکا تجربیات، مطالعات و پژوهش‌هایی در این خصوص انجام داده باشد، مورد استقبال شرکت برق حرارتی خواهد بود.

در ادامه تاکید شد که موضوع دریافت حواله نفت توسط بخش خصوصی در ازای انجام پروژه تاکنون عملیاتی نشده است، اما به طور کلی برق حرارتی از طرح‌های جدید در حوزه سرمایه گذاری و بهینه سازی استقبال می‌کند. چنانچه عضوی از سندیکا با شرکت‌های زیر مجموعه برق حرارتی دارای مشکل باشد، برق حرارتی آمادگی حل و فصل موضوع را دارد.

در این جلسه مقرر شد که برای بررسی موضوعات قراردادی شرکت‌های عضو سندیکا، کمیته‌ای در شرکت برق حرارتی با حضور نمایندگان شرکت‌های زیر مجموعه تشکیل شود و سندیکا بتواند مشکلات اعضای خود را در این کمیته مطرح کند.

در پایان جلسه با موافق اعضا مقرر شد در جلسات آتی کمیته‌های بررسی مشکلات قراردادی و تعدیل نرخ ارز، از نماینده سندیکای صنعت برق نیز دعوت به عمل آید.